Askerde cep telefonu yasağı, alınan karar gereği kışlada sona eriyor. Yapılan açıklamaya göre, askerde kullanılacak cep telefonları sadece konuşma özelliğine sahip olacak. Mobil internetin yanı sıra kullanılacak cep telefonlarında ses kaydı, radyo, fotoğraf veya video çekme gibi artık günümüzün en çok kullanılan özellikleri yer almayacak.

Belirlenen özelliklere sahip telefonların satıcıları, kararın uygulanmasını bekliyor. Uygulama ile telefon satışlarının artacağını düşünen telefoncular, eski cep telefonlarının yeniden kullanıma başlayacağını söylüyor. Tekirdağ’da telefonculuk yapan Haydar Liman, uygulamanın satışları olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğünü söyledi.

Uygulama ile önümüzdeki günlerde işlerine canlılık geleceğini belirten Liman, “Başka bir deyişle en ‘akılsız’ telefonlara izin verilecek. Bu da artık yüzüne bakılmayan eski cep telefonlarının yeniden kullanıma başlayacağının habercisi. Askeriyede telefon kullanımının serbest olmasıyla ilgili işlerimiz tabi ki biraz daha artar diye düşünüyoruz. Zaten askerler kaçak da olsa telefonlarını biraz kullanıyordu. Ama şimdi daha rahat kullanacaklar. Satışlarımız olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Kredi kartlarına gelen taksit sınırlaması bizi etkilememişti. Bu konuda bu uygulamanın yardımcı olacağını düşünüyoruz. İşlerimizin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Askerler genelde 2. el ve ufak model telefonlar kullanıyor. Çalınma gibi durumlar yaşamasınlar diye. Bu konuda da ikinci el telefon satışlarının artacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde zaten bunun da etkisini göreceğiz herhalde” dedi.

Uygulamanın aileler açısından yararlı olduğunu belirten Ali Uysal isimli vatandaş, uygulamanın çok güzel olduğunu belirterek, “Askerler ve aileler rahat rahat görüşebilecek. Bizim zamanımızda böyle yoktu. Anca mektupla haberleşiyorduk” ifadelerini kullandı.

Uygulamaya sıcak bakmayan Kemal Yaman, “Benim düşüncem asker nöbet tuttuğu yerde telefonla görüşmesin. Belirli bir bölümde görüşme yerinde görüşülsün. Disiplin altında olan askeriyemizde sınır dışıyla görüşme olur. Ne olur ne olmaz karşıyım yani” dedi.  

SERHAT YEŞİLİPEK 

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.