Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen sağlık sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcilerini ağırladı. Toplantı da sağlık ve sanayi sektörünü hakkında detaylı bilgi verilerek sektörün nabzı tutuldu.

GAGİAD Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Wallgrens Türkiye Ceo’su Selim Taşo, MT Holding Sağlık Genel Müdürü Recep Altekin, Nareks Ecza Deposu Genel Müdürü Aydın Işık ve Medisec Tıbbi Cihazlar Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Akıncı’nın konuşmacı olarak katıldığı, ”Sağlık ve Sanayi Bilgilendirme Toplantısı” konulu söyleşide bir araya geldi.

Türkiye’nin sağlık sektöründe bölgedeki rolü, sektördeki sorunlar ve fırsatlar, yatırım olasılıkları ve yeni eğilimleri hakkında konuşulan toplantının açılış konuşmasını GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel yaptı. Türkiye sağlık sektörünün önemli temsilcileriyle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Tezel; “Gaziantep, hem verdiği hizmetlerle hem de sağlık konusunda ki yatırımlarıyla bölgede önemli bir merkezdir. Bizler sektörün gerçeklerini ortaya koyarak bu pazara girmeyi planlayan yatırımcılara yol gösterecek bir platform oluşturmaya çalıştık. Türkiye sağlık sektörü bölge içinde önemli ve gelecek için umut vaat eden bir pazar. Biz de GAGİAD olarak bu pazarı önemsiyoruz” dedi.

Türkiye’de ilaç ve sağlık sektörünün pazar payından bahseden Wallgrens grubu Alliance Healthcare Türkiye CEO’su Selim Taşo; “ Türkiye ilaç sektörü,dünyanın en büyük 18., Avrupa’nın 7., Ortadoğu’nun ise 2. büyük pazarıdır. Sağlık sektörü, özel yatırımlar ve kamu-özel ortaklık modeli ile yıldan yıla hacimsel olarak genişleyen bir sektördür. Kur artışı ve enflasyon oranındaki artışlar, ilaç fiyat artışları ile kısmen dengelenmektedir. Diğer ülkelerde ilaç oldukça pahalı olmasına rağmen, Türkiye’de devlet bu konuda özel çalışmalar yaparak, ilacın halka oldukça uygun bir şekilde satılmasına destek olmaktadır. Şuan da da yenilikçi ürünler için Sağlık Bakanlığı’nda daha hızlı bir onay süreci geçirmek için yasal süreç devam etmektedir. Sağlık sektöründe büyümek istiyorsanız, yenilikçi ürün trendlerini yakalamaya çalışarak, muadili olan ürünlere değil muadili olmayan ürünlere yönelin. Ve mutlaka üretim ve pazarlamaya ağırlık vererek yeni üretim alanları oluşturmak için çalışın” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki medikal sektörü ve yapılanması hakkında geniş ve açıklayıcı bilgilere yer veren MT Holding Sağlık Genel Müdürü Recep Altekin; “Medikal sektörü oldukça geniş bir ürün yelpazesini ve teknolojiyi içinde barındırmaktadır. Bu sektörde binlerce farklı ürünler bulunmaktadır. Bu kapsamda Medikal Sektörü, ilaç sektörü ile birlikte sağlık sektörünün en önemli ve anahtar bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. ABD’nin, Dünya tıbbi cihaz pazarı içerisindeki payı %49 iken, 35 yıllık Medikal Sektör üretim geçmişi olan Türkiye’nin, Dünya tıbbi cihaz pazarı içerisindeki payı %1’dir. Rakamlardan da görüldüğü üzere, beklentinin çok altında kalmaktadır. Burada büyük bir açık gözlenmekte ve yatırımcılar için fırsat doğmaktadır. Bu fırsat doğru değerlendirilirse medikal sektörüne büyük bir ivme kazandırılabilir” dedi.

AKINCI; “SAĞLIK REFORMLARIYLA BÜYÜK MESAFE KAT ETTİK”

Türkiye’nin medikal sektöründe üretim ve ithalat yaptığı ürünlerden, hammaddelerden, istatistik verilerden ve piyasa şartlarından bahseden Nareks Ecza Deposu Genel Müdürü Aydın Işık ; “Türkiye ‘de sağlık sektöründe faaliyet gösteren ve zaten hâlihazırda Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’dan birçok müşterisi olan firmalar, sahip oldukları yüksek potansiyel sebebiyle, yurtdışında da başarılı olabilirler” diye konuştu.

Türkiye sağlık sektörü pazarının çok aktif olduğunun altını çizen Medisec Tıbbi Cihazlar Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Akıncı ise; “Ülkemiz sağlık sektöründe son 15 yılda gerçekleştirdiği sağlık reformlarıyla çok büyük bir mesafe kat etti. Hem devlet hem de özel sektör önemli ölçüde sağlık yatırımları yaptı. Dinamik Türk medikal sektörünün, ihracat performansı özellikle son birkaç yılda dünyaya sunulan kaliteli ürünlerle beraber sürekli artış göstermektedir. Türk medikal sektöründe vasıflı işçilik, yüksek mühendislik kalitesi ve ürün çeşitliliği doğrultusunda daha da önemli pazar paylarına ulaşacağını düşünmekteyim” dedi.

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel’ in, konuşmacılara GAGİAD Hatıra Ormanına dikilecek 27 adet Ağaç Sertifikası takdim etmesinin ardından, toplantı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.