2011 yılının Mart ayında İzmir Ege Üniversitesi’ndeki fakülte binasına başörtüsüyle girmek isteyen öğrencilerin ‘öğrenim özgürlüğünü’ engellediği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve 2 yıl 1 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanarak cezaevine konan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, tutuklu bulunduğu Foça Açık Cezaevi’nden tahliye edildi. 27 Kasım tarihinde cezaevine giren Pekünlü yaklaşık 4,5 ay sonra özgürlüğüne kavuşurken, ailesi de büyük sevinç yaşadı. Prof. Dr. Rennan Pekünlü için cezaevinde planlanan tören ise, Pekünlü’nün erken serbest bırakılması nedeniyle iptal edildi.

Sessiz sedasız cezaevinden çıkan Prof. Dr. Pekünlü, evine gelerek yakınlarına büyük sürpriz yaptı. Prof. Dr. Pekünlü için saat 18.00’de İzmir Barosu Konferans Salonu’nda tören düzenlenecek. Son dersini vererek cezaevine giren Prof. Dr. Pekünlü, burada da cezaevinden çıktıktan sonra ilk dersini verecek.
Prof. Dr. Renan Pekünlü, dört öğrencinin şikayeti üzerine 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle halen 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya devam ediliyor. Pekünlü, önümüzdeki aylarda öğrencilerin öğrenim özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle tekrar hakim karşısına çıkacak. 

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.