Kent geçtiğimiz yıl ciddi bir rekora imza attı ve tam 697 patent aldı

Gaziantep logolu ürünler dünyaya yayılıyor

Türk sanayisinin dinamolarından Gaziantep, hızla markalaşma yolunda ilerliyor. 120 ülkeye ihracat yapan kent, ürünlerin üzerine Gaziantep logosu basmaya başladı. Irak’tan gelen talebin sürekli artması ve Suriye ile yakınlaşan ilişkiler de Gaziantep’in yıldızını iyice parlatıyor.

Gaziantep deyince, damak tadına düşkün olanların aklına önce İmam Çağdaş’ın kuru baklavası, sonra da yuvalama yemeği gelir. Ama artık kabul etmek gerekiyor ki, Güneydoğu’nun bu en gelişmiş kentinin baklavasının ve çeşit çeşit yemeklerinin ötesinde bir şöhreti var. “Gaziantep’in nesi meşhur?” sorusunun en güzel yanıtı, Türk ekonomisinin itici güçlerinden biri haline gelen ‘sanayisi’ olmalı. Gaziantep bugün, 375 bin çalışanı, 2900 sanayi tesisi ve en önemlisi de 1.2 milyar doları bulan ihracatıyla Türk sanayisine hatırı sayılır derecede katkı sağlıyor. Gaziantep ile ilgili en çarpıcı verilerden biri de, ihracatını geçen yıla oranla yüzde 45 artırmış olması. Türkiye’nin en büyük 500 ihracatçı firmasının 12’si Gaziantep’ten çıkma. İhracat rakamının bu yıl 1.5 milyar doları bulması bekleniyor.

Kent geçtiğimiz yıl ciddi bir rekora imza attı ve tam 697 patent aldı. Tüm bu gelişmelerin arkasında ciddi bir vizyon aramak gerekiyor tabii ki. Anadolu sanayi içinde model olarak öne çıkan Gaziantep’in gündeminde artık ‘marka şehir’ projesi var. Projenin mimarı Gaziantep Sanayi Odası. Oda Başkanı Nejat Koçer, “Gaziantep zaten dinamikleri fazla olan bir kent. Biz projede sadece dinamo vazifesi görüyoruz. Firmaları yönlendiriyoruz, kent adına kolektif reklamlar yapıyoruz vs. Önemli mesafe aldık. Markalaşma, verimlilik ve kalite artışı ile birlikte yürüyecek” diyor.

Yanda gördüğünüz logoyu şu anda 10’a yakın firma etiketlerine basmaya başladı. Logoyu kullanmak için Oda’nın belirlediği standartları tutturmak gerekiyor. Hedef, sayıyı 100’e çıkarıp, 120 ülkeye yapılan ihracatı Gaziantep logolu ürünlerle gerçekleştirmek.

Markalaşmak, Türkiye’de tek tek firmalar için de ayakta kalmanın ön koşulu haline geldi. Koçer de, nihai amaçlarının Gaziantep’i ön plana çıkararak, kentin yarattığı markaları desteklemek olduğunu vurguluyor. Gaziantep’in en bilinen markalarından biri Sanko. Şölen Çikolata, Merinos Halı, Beşler Un gibi daha pek çok marka, Türkiye çapında tanınıyor.

Gaziantep, pamuklu ipliğe dayalı tekstil üretimini 80’li yıllarda bırakmış. Şimdilerde en büyük ihracat kalemi, makine halısı. Son iki yıldır Irak’tan gelen talebin sürekli artmasının ve Suriye ile gelişen ilişkilerin ihracatı çok olumlu etkilediğini belirten Koçer’in verdiği bilgiye göre, kentin dolaylı ihracat rakamı yıl sonunda 1.5 milyar doları bulabilecek.