GAGİAD tarafından Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımı ile Parite Savaşları ve Dünya Siyaseti Üzerindeki Etkileri konulu toplantı düzenledi. Toplantıya TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı ve GAGİAD Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak, Kadınlar Kurulu Başkanı Aylin Burnukara, GAGİAD Üyeleri katıldı ve firma yöneticileri katıldı.
Toplantıda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak;’’ Ülkemizin ve bölgemizin orta gelir tuzağına dikkat etmesi gerekiyor. Hedeflerimize yaklaşmak için orta gelir tuzağını yıkmak ve geçmek için girişimci cesaretli yönümüze dünden bugün daha fazla ihtiyacımız var. Dernek olarak da üyelerimizi bu yöne yönlendirecek birçok faaliyet ve projeleri içerisindeyiz. Bu bağlamda marka ürünlerin nasıl üretildiği marklaşma süreçlerini yerinde bilgi alarak ve bir yatırım için fizibilitenin oldukça önemlDSC_0258i olduğu konusunda bilgi ve donanıma sahip olacak organizasyonlar yapmaktayız.’’ dedi.
Toplantı Prof. Dr. Kerem Alkin’nin sunumuyla devam etti. Ay sonu açıklanacak olan Amerikan Merkez Bankası verilerinin önemli olduğunu vurgulayan Alkin bu verilerin dolar ve paritelerin yeniden belirleneceğinden bahsetti. Amerikan Merkez Bankası faizler üzerindeki alınan karar değişikliği ile oranların yukarı yönde hareket edeceğini bu bilgiler ışığında özellikle döviz borcu olan firmaların döviz borçlarını kapatmaları gerektiğini belirtti. Petrol fiyatlarına da değinen Alkin petrol fiyatlarının önümüzdeki 3 yıl 55-60 dolarda bir seyir izleyeceğini ve arz-talep dengesinden dolayı daha sonra yükseleceğini vurguladı. Özelikle 7 Haziran genel seçimlerden sonra oluşacak iktidarın mali disiplin ve kamu harcamaları konusunda dikkat etmesi gerektiğini belirterek kamu harcamalarının daha nitelikli daha az ama daha katma değerli olarak planlanması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

DSC_0263_son

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*