Gaziantep Genç İşadamları Derneği Kadınlar Kurulu ve üye eşleri yeni faaliyet döneminde kahvaltı organizasyonuyla bir araya geldi. “Gaziantep Kültürel Değerlerine Katkı Sağlayan Kadınlar” teması ile düzenlenen kahvaltıya Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik ATAK’ın eşi Emel ATAK, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk KARADUMAN’ın eşi Adile Esra KARADUMAN, GAGİAD Önceki Dönem Kadınlar Kurulu Başkanları ve GAGİAD üye eşleri katılım gösterdi.
Kahvaltıda konuşma yapan GAGİAD Kadınlar Kurulu Başkanı Müge TEZEL;
“Ülke olarak dar boğazdan geçtiğimiz bu günlerde biz kadınlara büyük sorumluluklar düşüyor. Yaşadığımız sıkıntıların temeline bakınca ülkemizin üzerinde yükseldiği milli değerlerimizden uzaklaştığı gerçeğini görüyoruz. Biz kadınlara hem üretime katkı koyma hem de tasarrufu arttırma hususlarında büyük görev düşüyor, bugün kendilerinden kıymetli tecrübelerini dinleyeceğimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız, Julide Konukoğlu, Füsun Koçer ve Mine Özmen hanımefendiler bizler için bu konuda birer ilham kaynağı ve rol model.” dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmada Gaziantep’in geldiği noktada ortak üst aklın öneminin altını çizdi ve Gaziantep’in elindeki zengin kültürel imkanları birer fırsata çevirmesi gerektiğini, bunun da bu işe gönül verenlerle mümkün olduğunu, her türlü kaynağın bu yolda seferber edilmesi gerektiğini belirtti. GAGİAD gibi sivil toplum kuruluşlarına da topluma yön verme konusunda büyük görev düştüğünü, bu gibi toplantılardan yeni fikirler çıkması gerektiğinin altını çizdi.
Kutnia markasının kurucusu Julide Konukoğlu yaptığı konuşmada bir parçası olmaktan büyük mutluluk duydukları GAGİAD’ın kendileri için bir okul niteliğinde olduğunu, bu okulda önemli tecrübeler edindiklerini belirtti ve kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin sürdürülebilir bir formatta yeniden hayat bulmasının kentin kültürel yapısı için büyük bir önemi olduğunu vurguladı.
Gaziantep kültürünün vazgeçilmez ikilisi olan Antep işi ve bakıra yeniden nasıl hayat kazandıran Antep Sepeti’nin hikayesini paylaşan Füsun Koçer ise özellikle kadınların bu kültürün korunmasındaki rolüne dikkat çekerek. bu çabanın organize bir çabaya dönüşmesinin aynı zamanda Gaziantep kültürüne katkı koyan kadınlara sosyal haklar ve ek gelir sağlamasının öneminden bahsetti.
Hışvahan’ın idareciliğini yapan Mine Özmen ise GAGİAD’da edindiği tecrübelerin kendisini iş hayatına hazırladığının altını çizerek Hışvahan’ın gelişim hikayesini misafirlerle paylaştı. Yola çıkarken amaçlarının Gaziantep aşkı ile sadece Gaziantep’te değil, aynı zamanda Türkiye’de ses getirecek bir mekana hayat vermek olduğunu belirtti.
Konuşmalarını yapan tüm konuklar bu ruhun Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in düzenlediği beyin fırtınaları ve çalıştayların bir uzantısı olduğunun altını çizerek Fatma Şahin’e katkılarından dolayı minnetlerini sundular.