´´Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirme´nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar! ´´ M.Kemal ATATÜRK

KADININ ROLÜ SADECE KADINI DEĞİL HEPİMİZİ İLGİLENDİRMEKTE

Büyüme ve kalkınma tüm dünyada temel amaçlar arasındadır ve kalkınmanın devamlılığı, ekonomik büyümenin sağlanması, sosyal ve kültürel alanda ilerleme bizler için önem arz ediyor. Tüm bunları sağlamakta insana yatırım yapmaktan geçiyor. İnsana yatırım yapmanın da tek kaynağı kadın. Kadın olmadan güçlü bir toplum güçlü bir ülke sağlamak mümkün değildir. Birçok rol yüklediğimiz kadınlarımıza toplum, ülke ve dünya olarak gereken önemi vermiyoruz.
2023 hedeflerimiz arasında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer almayı, kişi başına milli geliri 25 bin dolara çıkarmayı, 2 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmayı ve işsizlik oranının yüzde 5´e düşmesi yer alıyor. Bu hedefe ulaşabilmemiz için kalkınma ve sürdürülebilir büyüme ve bunun içinde özelliklede ekonomiye, işgücüne katılan kadının varlığına katkı sağlamalıyız. Nüfusumuzun %50 ‘si kadınlarımızdan oluşuyorken; kadınlarımızın işgücüne katılma oranı %31.9, bu oran kırsalda %39.0 kentte ise %28.6 istihdam oranı ise %28.5 ayrıca 1.3 milyon girişimcinin 80 bini kadın. Bu rakamlar ülkemizin büyüme hedefi açısından sorun teşkil ediyor. Ülkemizde son 2 yılda kadın istihdamına katkı sağlayacak birçok proje ve çalışmalar yürütülüyor bununda meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık. Aslında en temel çözüm kaynağımız öncelikli olarak kız çocuklarımızın eğitimidir. Eğitimli işgücünün, sosyal ve ekonomik refaha katkıları kaçınılmazdır.
Tüm bunların yanında kadınlarımızın güvenliği ve refah seviyesi için de ciddi problemlerle karşı karşıyayız. Ülkemizde kadınların %97’si şiddet görüyor. Kadına şiddet ülkemizin önemli sorunları arasında. Alınan önlemler ve hukuksal düzenlemeler oldukça yetersiz kalıyor. Toplumumuzda önemli yere sahip kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları olarak bu soruna çözüm üretecek ve hatta bu sorunu ortadan kaldıracak çalışmalar yapılmadır. Kadının rolü sadece kadını değil hepimizi ilgilendirmektedir.
Pek çok kadın girişimci ve iş kadınının yer aldığı, Türkiye’deki GİAD’lar içerisinde ilk Kadınlar Kurulunu kuran ve bu değerlerimizin ön planda olduğu GAGİAD olarak; her alan da önemli bir yere sahip olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutlarım.

Taner ÖZDURAK
Yönetim Kurulu Başkanı

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*