Eğitimdeki Başarının Artmasını Sağlamak Amacıyla Köy Okulları, “Geleceğe Uzanan Küçük Eller Bilişim Teknoloji Sınıfları Projesi” Kapsamında Bilgisayarlarla Donatıldı

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD), “Geleceğe Uzanan Küçük Eller Bilişim Teknoloji Sınıfları Projesi” kapsamında Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinde bulunan toplam 7 köy okulunda oluşturduğu bilişim teknolojisi sınıflarının toplu açılışını gerçekleştirdi.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, SODES Projesi kapsamında GAGİAD tarafından yürütülen projeyle Şahinbey ilçesinde bulunan Burç, Küçükkızılhisar, Sarıt, Sarıbaşak, Cevizli ve Sırasöğüt İlköğretim Okulu ile Oğuzeli ilçesindeki Dokuzyol İlköğretim Okulunda tam donanımlı bilişim teknoloji sınıfları kuruldu. Öğrencilerin eğitimdeki başarısını arttırmak amacıyla GAGİAD’ın hayata geçirdiği proje ile köy okullarındaki sınıflara toplam 112 adet bilgisayar, 112 adet bilgisayar masası ve sandalyesi, yazıcı, projeksiyon cihazı ile sınıf tesisatları yerleştirildi.

7 köy okulunda oluşturulan bilişim teknoloji sınıflarının toplu açılış töreni Burç İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle yapıldı. Törene, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Ünverdi, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak ve yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkan ve yardımcıları ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda bir konuşma yapan Taner Özdurak, “Yedi tane taşımalı köy okulunda 4 bin öğrenci kapsamında 8 derslikli okullarımız göz önüne alındığı zaman projemizin oldukça geniş olduğu fark edilebilir. Proje kapsamında 112 adet bilgisayar temin edilmiş olup bütün sınıflarda yazıcı, perdelerimiz ve projeksiyon cihazları gibi tüm teknik alt yapılar tamamlanmıştır. Sınıfların sadece bilişime hazırlanmasıyla kalınmamış, sınıfların fiziki şartları da gözden geçirilerek yenilenmiştir. Bu proje ile geleceğimiz olan çocuklarımızın teknoloji, bilişimle tanışarak eğitim almaları ana hedefimizdir. Tanımadıkları bir teknoloji hakkında onlardan gelecekte üretim istememiz ve beklentide bulunmamız çok doğru olmayacaktır. Bugün belki bu atılan küçük adım onların geleceği için atılan çok büyük bir adımdır. Gaziantep’imizde sayın Valimizin öncülüğü ve girişimleriyle Gaziantep’te eğitim sorunu tam olarak gözler önüne serildi. Valimiz şehrimizde şuana kadar yapılan en büyük ve en ciddi çalışmayı gerçekleştirerek bizlerin gerçeklerle yüzleşmemizi sağladılar. GAGİAD olarak eğitimin bir neferi olarak çalışmaya söz veriyoruz. Bunların yanı sıra birçok projemizi yürütmeye devam ederek Gaziantep’in eğitimde hak ettiği yere ulaşmasını sağlamak amacıyla elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Bilişim teknolojisi sınıflarının özel olarak dizayn edildiğini dile getiren Ekrem Serin, “Eğitim öğretim konusunda herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Bu konuda toplumsal algının yükselmesi gerekiyor. Hep birlikte el birliğiyle genç nesillerimize sahip çıkılması gerekiyor. Bu manada İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizde sivil toplum kuruluşlarıyla ciddi bir çalışma içindeyiz. GAGİAD şuana kadar 86 okul öncesi sınıfımızı kendi gayretleriyle donattı. Yine her yıl Eylül ayında öğrencilerimize ayakkabı ve giyecek katkısında bulundular. 16 okulumuzda kütüphane çalışmaları devam ediyor. Umarız bundan sonrada bu tür çalışmalarını sürdürürler” diye konuştu.

GAGİAD’ın eğitime yaptığı katkıdan dolayı teşekkür eden Vali Erdal Ata ise, “Ülkemizin olduğu gibi ilimizin de en önemli sorununun eğitim olduğunu göreve geldiğimizden beri sürekli her ortamda dile getirmeye çalışıyoruz. Şuanda ilimizde okul öncesi ilk ve orta öğretimde olmak üzere toplam 454 bin öğrenci eğitim görmektedir. Önümüzdeki yıl bu sayının daha da artacağını 500 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla ilimizde bulunan her 4 kişiden bir tanesi öğrenci. Bu kadar öğrenci sayısı fazla olan ve bu kadar genç bir nüfusa sahip olan ilimizde tabiî ki bizler devlet olarak eğitime çok önem vermek zorundayız. Eğitime daima katkıda bulunan ve bulunmaya da devam eden GAGİAD’a çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Erdal Ata, bilişim teknoloji sınıflarının teslim edildiğini belirten belgeyi okul müdürlerine takdim etti. Okul önünde hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından bilişim teknoloji sınıflarının toplu açılışı kurdele kesimiyle yapıldı. Açılışın ardından Vali Ata ve protokol üyeleri bilgisayarda ders çalışan öğrencilerle bir süre sohbet ettiler. Okullarına bilgisayar ve çeşitli donanımlar kurulan öğrenciler mutlu olduklarını söylediler. GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak da, bir öğrencinin isteği üzerine Burç İlköğretim Okulu’na 1 adet fotokopi makinesi bağışlayacaklarını belirtti. Programın ardından tüm öğrencilere kek ve meyve suyu ikram edildi.

faaliyet-33-01

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.