Gaziantep Genç İşadamları Derneği 16 kişilik heyet ile Gürcistan’da temaslarda bulundu. Tiflis ve Batum’u kapsayan iş gezisinin Tiflis’te gerçekleşen ilk etabı kapsamında Başkan Taner Özdurak önderliğindeki heyet Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği & Ticaret Ataşeliği, Gürcistan Enerji Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdi.
Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Sn.Levent Gümrükçü tarafından kabul edilen heyet Gürcistan’daki iş imkanları, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Gürcistan’daki Türk yatırımları konusunda bilgi aldı. Toplantıya Büyükelçi ile beraber Ticaret Ataşesi Abdullah Osmanoğlu da katıldı. Görüşme sırasında Büyükelçi Gümrükçü GAGİAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirtti ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki güçlü ekonomik bağlara dikkat çekti. 9 milyar Amerikan Dolarına yakın gayri safi milli hasılası buluna Gürcistan’ın her sene Türkiye’den 1.5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini, buna karşılık Türkiye’nin Gürcistan’dan 150 milyon dolar kadar bir ithalat gerçekleştirdiğini, Türk ürünlerinin Gürcistan’da çok olumlu bir imajı olduğunu, Türkiye’nin Gürcistan’ın önemli bir dış ticaret ve yatırım ortağı olduğunu belirtti. Gürcistan’da yapılacak her türlü işbirliğinde Büyükelçilik olarak GAGİAD’a destek vermekten memnuniyet duyacaklarını belirten Büyükelçi Gümrükçü iki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin gelişime çok açık olduğunu belirterek sözlerine son verdi.
Başkan Taner Özdurak ise Sayın Büyükelçiye kabullerinden dolayı duydukları memnuniyeti belirterek Gaziantep ve Gaziantep ekonomisi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Özdurak aynı zamanda gelişen Gaziantep ekonomisinin ihracat potansiyelinden daha fazla pay almak için yurt dışı seyahatlerinin üçüncüsünü ihracat dengesi lehimize olan Gürcistan’a gerçekleştirdiklerini, ihracatın yanı sıra Gürcistan’daki Hidroelektrik Elektrik Enerjisi potansiyeli konusunda incelemelerde bulunmak istediklerini vurguladı. İki ülke arasındaki önemli ekonomik ve kültürel işbirliğinde Gaziantep’in önümüzdeki dönemde girişimci iş adamları, ürün çeşitliği ve zengin kültür yapısı büyük katılar sağlayacaktır dedi.
Gürcistan Enerji Bakanlığı’na yapılan ziyaret ile devam eden temaslar sırasında heyeti kabul eden Gürcistan Yatırım Ajansı Başkanı Sn.Liza Tavdumadze ve Gürcistan Enerji Geliştirme Fonu Başkanı Sn.Galaktion Buadze Gürcistan’da enerji alanında yatırım olanakları ve koşulları konusunda GAGİAD heyetini bilgilendirdi. Gürcistan’da geliştirilmeye hazır 1 Mwe ile 100 Mwe kapasite arasında 100’e yakın Hidroelektrik Elektrik Santral Projesinin %20 enerji alım garantisi hazır olduğunu vurgulayan Tavdumadze tüm Türk yatırımcıları Gürcistan’a yatırıma davet ettiklerini ve yatırımcılara her zaman destek vermekten büyük memnuniyet duyacaklarını belirtti.
Tiflis’de Karşılıklı görüş alışverişi ile devam eden toplantılar sonucunda Gürcistan ekonomisi ve ülkedeki yatırım olanakları konusunda önemli bilgiler edinildi ve Batum’da gerçekleştirilecek temaslar için Batum’a geçildi.

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.