‘’ Türkiye ile Fas İlişkileri Daha da İleriye Götürülmelidir.’’
Heyet Türkiye Cumhuriyeti Rabat Büyükelçisi Uğur Arıner ziyaret ederek Türkiye-Fas ilişkileri hakkında görüştüler. Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Uğur Arıner,’’ Türkiye ile Fas, 16. yüzyıla kadar uzanan derin tarihi dostluklarını geliştirerek günümüze taşıyabilen iki kardeş ülkedir. Türkiye ile Fas arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler de her alanda hızla gelişmektedir. Türkiye ile Fas arasında 2006 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının önemli bir rolü olduğu açık olup, ticari ve ekonomik ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde de gelişme eğilimini sürdürmesi beklenmektedir.’’dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Rabat Büyükelçisi Uğur Arıner ‘in misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak ise görüşmede;’’ Globalleşen dünyada artık ülkeler arası ilişkiler sürekli gelişiyor. Türkiye ve Fas’ın tarihten de gelen birçok ortak yönü var. İş ilişkilerinin yanı sıra aslında gelişen kültür, turizm ve sosyal alanda da ilişkilerimiz gelişme göstermektedir. Bizler de işadamları olarak Türkiye ve Fas arasındaki her türlü ilişkilerin gelişmesinde desteğe hazırızdır.’’dedi.
Görüşme Türkiye Cumhuriyeti Rabat Büyükelçisi Uğur Arıner’e hatıra hediyesi verilmesiyle son buldu.

GAGİAD HEYETİ CASABLANCA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI HASSAN BERKANİ İLE GÖRÜŞTÜ
‘’ Fas’ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek ilk hedefimizdir.’’
Ülkedeki sanayi, ticaret ve yatırım olanakları konusunda görüşmelerde bulunan heyet Casablanca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hassan Berkani bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ile iş ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarda bulunduklarını belirten ve yatırım olanakları hakkında bilgi veren Kazablanca Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hasan Berkani, Türk firmalarından hammadde üretimi tekstil, ve ihracat konusunda destek alarak Fas’daki firmalar ile yeni işbirlikleri oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Türkiye ile Fas arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi gerektiğini belirten Berkanı, “Türk firmalarının Fas´ta yatırım yapmalarını ve Faslı firmalar ile ortaklıklar oluşturmalarını bekliyoruz ve bunun içinde birçok desteğe hazırız.’’dedi.
Gagiad Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak ise ;’’ Fas ile ekonomi alanında ikili ilişkilerimiz sürekli olarak gelişmektedir. Türk firmalarının, Fas’ta son yıllarda inşaat ve altyapı sektörlerinde çeşitli ekonomik ve ticari şirketlerin işletme haklarını almışlardır ve bu şirketlerin işletme hakları toplamı 1,4 milyar Doları civarındadır. Son yıllarda Fas özellikle tarım, tarıma dayalı sanayi, ara mallar üreten sanayi sektörlerinde gelişmeler yaşamıştır. Ülkemizde de bu sektörlerde ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye ve Fas bu sektörlerde de başarılı işbirliklerine imza atabilirler. Fas son yıllarda girişimcilerin dikkatlerini üzerine çekiyor ve Fas’da çok geniş ihracat pazarı var ve yatırım imkanları da oldukça iyi. ’’dedi.
Toplantı Gagiad Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak’ın, Casablanca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hassan Berkani’ye Gaziantep’te özgü hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*