Gaziantep Genç İşadamları Derneği olarak 2013 Ekovizyon 2014 Paneli düzenlendi. Çok sayıda Gagiad üyesinin, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık’ın ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener’in katıldığı panelde GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, TUSAF Başkanı Erhan Özmen, Gagiad 7. ve 8. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan ve Gagiad Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak konuşmacı olarak katıldı.
Panelde 2013 yılı ekonomik değerlendirmeler yapılırken 2014 yılı beklentiler konu oldu.
Adil Konukoğlu : Gaziantep Türkiye’nin Üzerinde Büyüyor
2013 yılı ekonomik verileri değerlendiren Adil Konukoğlu Gaziantep’in ihracattaki başarısına değinerek şunları kaydetti; “Gaziantep sanayisi hızla gelişiyor 2013 yılında Gaziantep’in elektrik tüketimi %21.4 arttı. Bu artışın %9’u organize sanayi bölgesi kullanımı, %12’si diğer bölgelerin kullanımı kaynaklı oldu. SGK’lı işçi sayımız 245 bine ulaştı. Türkiye’nin 2 katı büyüme gerçekleştiriyoruz. Gaziantep 177 ülkeye ihracat yapıyor. İhracattaki hedefimize olan 30 milyar dolara ulaşmamız için bu verilere sahip çıkmamız gerekiyor. Merkez bankasının açıklamasına göre Türkiye’nin toplam döviz rezervi 134 milyar dolar. Bu rezervin her senti kullanılabilir. Görünen o ki genel olarak 2014 yılı 2013 yılına göre çok farklı bir yıl olmayacak. Döviz konunda çok takılmamakta büyük fayda var, döviz risklerinizi finansal kuruluşlara devredip işlerinize odaklanmanız sizler için daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bugün ihracatımız Çin’e yüzde yüz arttı, Afrika’ya %14 arttı, Amerika’da ihracatta yüzdelik dilimin içine giremiyorken artık yüzdelik dilimlerin içerisinde yer alıyoruz bu olumlu bir gelişme. Sektörel bazda sıkıntılar olabilir. Bu sıkıntıları atlatmak için sektördeki büyümeyi doğru algılamak gerekiyor. Tüm bunların yanında önemli bir noktaya değinmekte fayda var: hedeflerimizi yalayabilmek, beklentilerimiz gerçekleştirmek için istihdama özelliklede kadın istihdamına önem vermemiz gerekiyor. Kadının işgücüne katarsak işçi bulma sorunu ve kaliteli işgücü ile çalışma sorunu ortadan kalkacağına inanıyorum.’’dedi.
Mustafa Topçuoğlu : Yatırımcılar Sektöre Girerken Doğru Fizibilite Yapmıyor
2013 yılı Gaziantep için başarılı bir yıl olduğunu belirten Topçuoğlu sözlerine şöyle devam etti “2013 yılında Türkiye ortalamasından daha hızlı büyüdük ve dış pazarlarda gücümüzü arttırdık. Ama Avrupa ülkelerinden yaşanan gerileme ve FED’in almış olduğu ve alacağı kararlar tüm piyasaları olumsuz etkiledi. Tahminimce 2014 yılı da 2013 yılı gibi olacak. Gaziantep’in dinamizmi iş yapış şekli ve rakamlara bakıldığında Türkiye’nin üzerinde büyüdük. Gaziantep’in devam eden alt yapı eksiklikleri var. 5. organize sanayi bölgesi arsa tahsisi yapıldı ancak yatırımcılarımıza ve sanayicilerimize yeterli gelmedi. Sanayimizi daha da büyütmemiz lazım. Yetişmiş insan gücü en büyük sorunumuz. Sanayi istihdamında yavaşlama hizmet sektörü istihdamında artış görülüyor. İşgücü konusunda önlemler almamız gerekiyor. Ben şu konuya özellikle değinmek istiyorum yatırımcılarımız sektöre girerken yeterli fizibilite çalışmaları yapmıyor ve buda sektöre ciddi zararlar veriyor. Artık sanayideki başarı toplam tesis alanı, çalışan sayısı, ciro ile ölçülmüyor; Ar-ge, inovasyon, verimlilik, karlılık, rekabet sanayinin yeni başarı göstergeleri. Yatırım yapılırken de dikkate alınması gereken en önemli unsurlar bunlar.’’ dedi.
Gagiad hakkında da değerlendirme yapan Mustafa Topçuoğlu ‘’Gagiad 20. Yılını tamamladı. Gagiad ekonomik, sektörel, kültürel olarak çok büyük bir değer ve hepimize de güç kattığına inanıyorum. 2014 yılının hayırlı ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum.’’dedi.
Erhan Özmen: “Tasarrufa, Kadın İstihdamına ve İhracat Değerimizin Yükseltilmesine Önem Vermeliyiz’’
Dünyanın 86 Trilyon dolarlık bir ekonomi ürettiğini ve Türkiye’nin 800 milyar dolar ekonomi ürettiğini vurgulayan Erhan Özmen şunları kaydetti; “Türkiye gelişmekte olan bir ülke konumunda. Dünya 86 Trilyonluk bir ekonomi üretiyor.220 ülke arasında Türkiye 17. Sırada bu iyi bir durum mu göreceli bir kavram. Dış ekonomimiz 400 milyar dolar. 150 milyar dolar ihracat yapıyoruz. 250 milyar dolar ithalat yapıyoruz. Aradaki 100 milyar doları üretimle karşılamamız gerekiyor. Uzun yıllardır uğraştığımız cari açığımızı kontrol altına almamız lazım. Bunun içinde üretim planlamasına önem verilmesi gerekiyor. İsteğe bağlı sektörlere yatırım yapılıyor buda ekonomimizi yıpratıyor. Ülkemizin atlattığı 2001, 2006, 2008, 2011 krizi aslında ülkemizi güçlendiren krizlerdi. Özelliklede 2001 krizi tarihi bir krizdi ülkemiz için. 2001 krizi ile Türkiye %9 kırılma ile en büyük küçülmesini yaşadı. Beklide 2001 krizini yaşamasaydık 2011 krizini atlatamazdık diye düşünüyorum. 800 milyar dolar üretimimiz var ama 400 milyar dolar borcumuz var. Peki bunun için çözüm nedir. 1.Çözüm Türkiye tasarruf yapmalı ne borcumuzun değerini biliyoruz nede ürettiğimiz malın değerini biliyoruz. Çok fazla üretim toplamımız olmamasına rağmen tasarruf yapmıyoruz. 2. Çözüm olarak kadınlarında işgücüne katılması önemli. Amerika’da 100 kadından 72 tanesi, Avrupa’da 100 kadından 67 tanesi işgücüne katılırken Türkiye’de kırsalda 100 kadından 71’i kentte 100 kadından 28’i çalışıyor. Bu oldukça yetersiz bir rakam.3. çözüm olarak 1 kg ihracatımızın değerinin artması sanayi envanterimizin, üretim envanterimizin iyi bilinmesi gerekiyor.’’dedi.
Yaşar Erturhan : ‘’Gelire Göre Değil Krediye Göre Harcama Yapıyoruz’’
750 milyar dolarlık kredi borcumuzun bulunduğunu vurgulayan Yaşar Erturhan şuanda ekonomimiz borçlanmaya göre yönlendiriyoruz diyerek sözlerine şöyle devam etti;’’ Artık bireyselde gelire göre değil de borçlanmaya göre harcama yapıyoruz ve özelliklede kredi kartlarına ağırlık veriliyor. Devletin bu konuda önleyici bir çalışması oldu ve başarılı olacağını düşünüyorum. Faizlerin düşmesi şirketlerin yanlış yatırım yapmasına sebep oluyor.2011 yılında da bunun birçok örneğini yaşandı. Ekonominin istikrarı aslında siyasi istikrarında başarılı olmasında önemli bir paya sahip.2014 yılında da bu istikrarın devam edeceğini düşünüyorum.’’

Taner Özdurak : “Kadın istihdamı Önem Verilmeli ve Vizesiz Seyahat Hayata Geçirilmeli’’
Kadın istihdamının önemli olduğunu ve bu konuda bir takım çalışmalarda bulunduklarını belirten Özdurak şunları kaydetti;’’ Avrupa ülkelerinde kadının iş gücüne katılımı %75 civarındadır. Ülkemizde ise %35 civarında kalmaktadır. Bu ise hane halkını fakirleştirmekte ve toplumsal huzursuzluğa neden olmaktadır. İlk kez çalışma hayatına katılacak kadının evli veya bekar olmasına bakılmaksızın 5 yıl süreyle asgari ücret üzerinden gelir vergi muafiyeti sağlanması buradan elde edilecek 65 Tl gelirin aile indirimiyle birlikte çalışan bayana ödenerek hem aileye hem de kadının çalışmaya teşvik edilmesi sağlanacaktır. Hane halkının gelir seviyesinin artırılması, ekonominin refah seviyesinin düzeltilmesi sağlanacaktır. Milli gelir artırılacaktır. Kadınlar çalışma gücüne katılarak AB Standartları yolunda şansımızı arttıracaktır. Bir diğer konu ise hayatı geçirilmesi düşünülen vizesiz seyahat. Vizesiz seyahatin hayata geçirilmesi ile beyin göçü gerçekleştirilecek ve farklı ülkelerden gelen insanların işgücüne katılması ve neler katabilecekleri konusunda çalışmalar yapılabilir.’’

Toplantı önceki dönem yönetim kurullarına hediye takdimi ile sona erdi.

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.