2013 yılında ekonomimiz % 4.4 ile iyi bir düzeyde büyüme göstermiştir. Dalgalanmalara rağmen 2013 beklentilerin üzerinde çıkması ekonomiye olan güvenin artması yönünde olumlu bir gelişme ayrıca 2014 yılında beklentilerimizin artması ve olumlu yönde olması için bir destek olacaktır.

Büyüme rakamlarında dikkat çeken bir diğer veri ise imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracatta ki payının % 93.5, ileri teknoloji ürünlerinin payının ise % 30.3 olarak artış göstermiş olmasıdır. Buda imalat sanayi ürünlerinin ve ileri teknoloji ürünlerinin ekonomiye kattıkları payın daha da artış göstermesi gerektiğini ve önemli katkılarının olduğunu gösteriyor.

Gaziantep’in ise Mart ayında 540 milyon 299 bin dolarlık ihracat ile % 5.4 artış sağlamış bulunuyor. İhracattaki sıralama da 6. sırayı halen koruyoruz. Ana hedef bu seyri yükseltmek.

Büyüme anlamında gelişmeler olumlu fakat ekonominin olmazsa olmazı güven ve istikrar ortamıdır. Hedeflerimize ulaşmak için daha olumlu ve istikrarlı seyir izlememiz siyasi tarafların gerginliği azaltacak adımlar atması gerekiyor. Seçimlerin geride kalmış olması ve ülkemizin bir demokrasi sınavını daha başarıyla vermiş olması ülkemiz için önemli bir kazanımdır. Gerek reel sektör gerekse siyasi iradenin gündeminin tekrar ekonomi olması kaçınılmaz.

Taner ÖZDURAK
Yönetim Kurulu Başkanı

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.